Wodospad Zygfryda na Racie w Werchracie

Dziś nie lada gratka dla poszukiwaczy mało znanych i ciekawych miejsc. Mamy dla Was wodospad na Racie w Werchracie. Znaleźć można go TUTAJ

Jest to sztucznie utworzony próg na rzece Rata w Werchracie nieopodal torów kolejowych. Stąd nabierano wody do parowozów. W latach 50tych po II wojnie rozbudowywano okoliczną stację kolejową, dlatego potrzebna była infrastruktura, która pozwoliłaby zatankować wodą parowozy. Znajdziemy tam drewnianą zaporę i betonowy próg. Zapora naturalnie w kilku miejscach uległa zniszczeniu i mamy pół-naturalny wodospad.

Postanowiliśmy nadać mu nazwę „Wodospad Zygfryda” ku pamięci tragicznie zmarłego Zygfryda Tęczra w 1939 roku. Był on maszynistą, który na pobliskiej stacji kolejowej zmarł rozerwany przez bombę zrzuconą z niemieckiego samolotu. Zygfryd podczas bombardowania stacji, gdzie było dużo cywilów, postanowił wycofać pociąg, by odciągnąć od ludzi samoloty, które miały na celu zatrzymać pociągi. Podczas tego manewru lokomotywa została trafiona bombą. Ten akt, mający uratować ludzi, zasługuje na upamiętnienie… choćby poprzez nadanie Jego imienia wodospadowi w okolicy. Na drzewie obok wodospadu znajdziemy obrazek z drzeworytem, który pokazuje scenę bombardowania pociągu.

Za informację o wodospadzie dziękujemy panu Marianowi Kopczackiemu