Mieszkanka Horyńca z wystawą w dzwonnicy w Gorajcu

W Gorajcu, gdzie urządzono małą galerię sztuki w dzwonnicy, przy zabytkowej cerkwi, przez cały sierpień oglądać można prace mieszkającej w Horyńcu Elżbiety Sobol Kurus.

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło podczas jednego z wydarzeń w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, organizowanego w Gorajcu na Folkowisko – Poprawiny. Kuratorem wystawy jest Grzegorz Ciećka. Odwiedzić dzwonnicę można przy okazji zwiedzania gorajeckiej cerkwi. Poczytajcie parę słów o tym, co o sobie pisze Elżbieta:

Wychowywałam się w rodzinie, w której sztuka była czymś tak naturalnym jak powietrze i tak samo niezbędnym do życia. W domu na ścianach można było podziwiać obrazy mojego pradziada Stanisława Jankowskiego i jak również jego córek.
Można rzec, przesiąknięta i napiętnowana pięknem tych dzieł malarskich od najmłodszych lat przejawiałam zainteresowanie w tej dziedzinie. Bardzo chciałam doścignąć ideały. Pradziadek swoje tematy czerpał z przyrody, wsi i ludowości.
Jestem samoukiem i mam nadzieję, że dzięki temu moje obrazy są unikatowe i niepowtarzalne. Zawsze kochałam kolor i myślę że to właśnie cechuje prace wykonane przeze mnie.
Staram się pokazać świat jakim go widzę bo taki jaki jest to oczywistość, może dlatego jest w nim tyle barw.
Uważam że malarstwo jak i każdy inny rodzaj sztuki powinien wpływać pozytywnie na oglądającego i choć na chwilę oderwać od codzienności i przenieść w inny odrealniony świat. Sztuka moim zdaniem to pewnego rodzaju sacrum, gdy człowiek tworzy jest blisko Stwórcy i przebywa w zupełnie innym wymiarze.

Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia „Tegit et protegit”