Noty biograficzne Autorów, których artykuły znalazły się w książce „OD ZAMOŚCIA PO LWÓW szkice historyczne i literackie”

Jacek Bazak (Jarosław) – regionalista, publicysta. Nauczyciel historii w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu. Kolekcjoner, pasjonat turystyki. Absolwent historii na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi stronę internetową „Polska południowo-wschodnia Jarosław Lubaczów Przemyśl Przeworsk i okolice”.

Małgorzata Cichoń (Warszawa) – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo związana z branżą zbrojeniową. Miłośniczka Roztocza, ikonopisarka. Sztuką pasjonuje się od ponad 20 lat. Ukończyła Dominikańskie Studium Chrześcijańskiego Wschodu, a w jego ramach 3-letną szkołę ikonopisarstwa. Sama pisze ikony, w oparciu o najstarsze techniki bizantyjskie i greckie. Maluje, tworzy unikatową biżuterię; prowadzi autorską galerię ArtTree.

Ryszard Gawryś (Siedliska-Gent, Belgia) – regionalista, kolekcjoner. Współautor artykułów historycznych w „Roczniku Tomaszowskim”. Prowadzi stronę internetową „Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska”. Od ponad 20 lat mieszka i pracuje na emigracji.

Elżbieta Isakiewicz (Warszawa) – poprzez matkę związana korzeniami z Lubyczą Kameralną (Sołtysy). Pisarka, reportażystka, eseistka, autorka kilkunastu książek. Laureatka m. in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnio w Państwowym Instytucie Wydawniczym ukazało się jej „Piekło ocalonych” – książka, zawierająca historie polskich Żydów ocalałych z Zagłady.

Karol Jańczuk (Lubycza Królewska) – absolwent Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Leśnik, fotograf, przyrodnik i entuzjasta Roztocza.

Wiktor Jatkiewicz (Szczecin) – student prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Korzeniami związany z Lubyczą Kameralną (Sołtysy). Miłośnik fotografii. Od kilku lat hobbystycznie zajmuje się genealogią swojej rodziny.

Josyf Korolko (1907-1999) – absolwent seminarium nauczycielskiego w Sokalu (1928). Animator kultury w ukraińskiej organizacji społeczno-oświatowej „Proświta” w Lubyczy Królewskiej, Kopyczyńcach, Ustrzykach Dolnych, Cieszanowie i Rudkach (1930-1939). W okresie okupacji niemieckiej sprawował funkcję sekretarza Ukraińskiego Komitetu Pomocy w Tomaszowie Lubelskim, sekretarz gminy w Lubyczy Królewskiej (1944-1946). Deportowany wraz z rodziną w 1946 r. na Tarnopolszczyznę.

Agnieszka Krizel (Bory Tucholskie) – poetka, recenzentka, blogerka, społeczniczka, jurorka, członkini Dyskusyjnego Klubu Książek, laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich (tomik „Mode – De – Vie”). Amatorsko fotografka i aktorka przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kęsowie. Prowadzi blog literacki: www.facebook.com/RecenzjeAgi/ oraz stronę: www. nietypowerecenzje.blogspot.com

Ewa Lisiecka (Zamość) – technik eksploatacji pocztowo-telekomunikacyjnej, licencjonowany przewodnik turystyczny zamojskiego Oddziału PTTK. Interesuje się historią regionu i mieszkańców Zamojszczyzny. Artykuły o tematyce regionalnej zamieszcza na stronie przewodnickiej: przewodnicyzamosc.pl.

Pati Maczyńska (Świdnik) – absolwentka wydziału położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Hobbistycznie – regionalistka, publicystka oraz miłośniczka Roztocza, podróży i wierzeń starosłowiańskich. Twórczyni sztuk wizualnych. Autorka trylogii „Dziedzictwo Południcy” („Południca ze Świątyni Słońca”, „Klątwa Navii”, „Skarb Szeptuchy”).

Teofila Milej (Wodzisław Śląski) – z wykształcenia mgr inż. Budownictwa. Przez 30 lat pracowała jako nauczyciel budownictwa w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. Obecnie emerytka. Od 2005 r. amatorsko zajmuje się genealogią. 

Katarzyna Noworol (Nowosiółki Kardynalskie-Zamość) – pedagog szkolny w Zespole Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu. Autorka pracy naukowej pt. „Pedagogika w zmieniającej się przestrzeni społeczno-kulturowej”, prezentowanej w czasie międzynarodowej konferencji na Ukrainie.

Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz (Poznań) – profesor zwyczajny w Zakładzie Fizyki Kwantowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz doktor honoris causa Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Królewcu. Autor ponad 130 prac naukowych z zakresu fizyki teoretycznej, termodynamiki i kosmologii kwantowej. Radny Sejmiku Wojewódzkiego Wielkopolskiego (2002-2004). Poseł na Sejm RP IV kadencji.

Zdzisław Pizun (Lubycza Królewska) – nauczyciel historii (1988-2011). Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Historyk, regionalista, publicysta, wydawca, animator kultury, dziennikarz. Autor kilkunastu regionalnych książek, broszur i artykułów historycznych. Członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. doktora Janusza Petera. Redaktor w wydawnictwie przy Stowarzyszeniu Pasjonatów Ziemi Lubaczowskiej „Tegit et protegit” w Horyńcu-Zdroju. Zasłużony Działacz Kultury (2003).

Anna Rychter (Zamość) – historyk (UMCS w Lublinie), bibliotekarz, starszy kustosz. Pracuje w Czytelni Regionalnej Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu. Recenzentka w „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”. Autorka książek: „Żyjąca w Polsce i inne stany nieważkości” (2010), „Trener duszy” (2011), „Łzy nocy” (2017) oraz fraszek i limeryków w „Dwadzieścia piór” (2019). Pomysłodawczyni i koordynatorka Klubu Literackiego TARABOOK.

Aneta Siemieńska (Ruda Żurawiecka-Lublin) – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku oraz historii o specjalności Ochrona i Promocja Dziedzictwa Kulturowego na Uniwersytecie w Białymstoku. Nauczyciel gry na trąbce w szkołach muzycznych w Lublinie, Parczewie i Włodawie. W latach 2012-2017 związana z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie. Pasjonuje się zabytkami – ich historią i ochroną oraz historią regionalną Roztocza. Członkini Stowarzyszenia na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego i Zrównoważonego Rozwoju „Mała Ojczyzna” w Nowodworcach. W wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem.

Janina Szarek-Münzberg (Berlin) – prof. dr hab., aktorka, reżyser, pedagog, dyrektor teatru i szkoły aktorskiej, autorka tekstów poetyckich, scenariuszy teatralnych, prac naukowych z dziedziny teorii aktorstwa, absolwentka polonistyki i wiedzy o teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, doktor habilitowany sztuk teatralnych Akademii Teatralnej im. A . Zelwerowicza w Warszawie oraz profesor sztuk teatralnych Berliner Transform Schauspielschule. Zagrała wiele znaczących i głównych ról w teatrze i telewizji. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Była aktorką m.in. K. Lupy i H. Tomaszewskiego. Jako młoda aktorka nagradzana była na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora. Od 1981 r. mieszka i pracuje w Berlinie. Grała w niemieckim filmie i telewizji. Grała i reżyserowała w niemieckim teatrze. Pracowała jako wykładowca niemieckich wyższych uczelni teatralnych i filmowych oraz berlińskiego Freie Universität. Wraz z prof. drem Olavem Münzbergiem założyła polsko-niemiecką scenę: Teatr Studio am Salzufer, przemianowaną w 2014 r. na Teatr Studio am Salzufer-Tadeusz Różewicz Bühne, której jest dyrektorem. Założyła renomowaną w Niemczech i Berlinie Szkołę Aktorską TRANSform, w której pełni funkcję dyrektora. Jako twórca teatralny wniosła we współczesny krajobraz teatralny Berlina swój własny oryginalny styl. Jest laureatką wielu polskich i niemieckich nagród w dziedzinie teatru i kultury, m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczyło ją srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Została laureatką jednej z najważniejszych nagród teatralnych – Nagrody im. St. I. Witkiewicza – przyznawanej przez polską sekcję krytyków teatralnych Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (PO ITI) za upowszechnianie na świecie polskiej kultury teatralnej. Jest laureatką Nagrody „Złotej Sowy” w dziedzinie teatru, przyznawanej wybitnym polskim twórcom na emigracji przez redakcję wiedeńskiego pisma „Jupiter”. Nominowano ją też do Nagrody Europejskiej i Nagrody Burmistrza Berlina „Der blaue Bär 2017”. Jej nazwisko znajduje się również na liście wybitnych absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim.

Zbigniew Śledź (Łaszczówka-Tomaszów Lubelski) – były dziennikarz i publicysta sportowy w czasopismach lokalnych, artysta malarz (kilkanaście wystaw malarskich i rysunku), kolekcjoner sportowy, Współautor monografii „90 lat Tomasovii. Piłkarska historia klubu sportowego 1923-2013” (2013), autor książki „Łaszczówka dawniej i dziś” (2016). W 2010 r. uległ ciężkiemu wypadkowi.

Jadwiga Turczyńska (Kanie pod Warszawą) genealog amator. Absolwentka bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego (1970). Była kierowniczka Biblioteki i Ośrodka Informacji Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, a potem kustosz biblioteczny w Zakładach Badawczo-Projektowych „Cuprum” we Wrocławiu. Obecnie na emeryturze.